Протидія насильству
Що таке домашнє насильство?
Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Види домашнього насильства
- фізичне насильство,
- психологічне насильство,
- сексуальне насильство,
- економічне насильство.
Контакні телефони
- Цілодобова гаряча лінія для осіб, які постраждали від домашнього насильства – 15-47
- Поліція – 102
- Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації – 116 123
- Житомирський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді – (0412)47-09-44
- Служба у справах дітей Житомирської міської ради – (0412)48-11-97
- Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської ради – (0412)42-01-25
Шейгас Ольга Василівна (практичний психолог) – уповноважена особа для здійснення невідкладних заходів реагування у випадках вивлення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи/інших осіб.
Контактний телефон: 0675975970
Уповноважена особа
- У разі виявлення фактів насильства протягом доби за допомогою телефонного зв’язку, електронної пошти інформує уповноважений підрозділ органу Національної поліції та службу у справах дітей (у разі коли постраждалою особою та/або кривдником є дитина), забезпечує надання медичної допомоги (у разі потреби) та фіксує необхідну інформацію в журналі реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства та насильства за ознакою статі закладу освіти.
- Зустрічається із дитиною у разі виникнення підозри щодо домашнього насильства, жорстокого поводження або якщо є реальна загроза його вчинення, намагається її розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надає емоційну підтримку.
- З’ясовує під час розмови терміни подій, які відбулися з дитиною та за можливості їх опис.
- Дотримується принципу конфіденційності щодо постраждалої особи.
- Повідомляє працівників психологічної служби закладу.
План заходів щодо протидії насильству
Просвітницькі та інформаційні матеріали
- Ліфлет “Протидія проявам домашнього насильства. Рекомендації дітям”;
- Ліфлет “Протидія проявам домашнього насильства. Рекомендації дорослим”;
- Онлайн-заняття “Протидія та реагування на випадки насильства під час карантину” (для педагогічних працівників);
- Запобігання та протидія домашньому насильству над дітьми та молоддю – Пам’ятка-довідник
- Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти – Посібник
- Комплексна Програма корекційно-реабілітаційної роботи з дівчатами (14-18 років) та жінками, які пережили насильство або належать до групи ризику – Інформаційно-методичні матеріали
- Комплексна Програма корекційної роботи з чоловіками, які вчиняють насильство або належать до групи ризику щодо його вчинення – Інформаційно-методичні матеріали
- Буклет “Зміни життя – зупини насильство”,
- Буклет “Ні насильству”,
- Телефони служб та закладів, інформація щодо медичних, соціальних, правових для подолання наслідків насильства,
Відеоматеріали
Національна онлайн-платформа з цифрової грамотності
Відео з інтерв’ю містять огляди щодо сучасного стану безпеки в Інтернеті та поради щодо безпечної поведінки в Інтернеті.
Серіал “Онлайн-інструменти протидії домашньому насильству”
Свобода від насильства є ключовою складовою безпеки. Не потрібно замовчувати, якщо ви стали свідком або жертвою домашнього насильства. Б’є — це не значить, що любить. Б’є — це кримінальна відповідальність. А цифрові інструменти — це ще одна додаткова можливість захистити себе. Дізнайтеся більше в освітньому серіалі.
Відео курси
Освітній проект з протидії домашньому насильству “Дім(не)безпеки”
Документи
- Закон України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”
- Закон України “Про охорону дитинства”
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. №658 “Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі”
- Постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 №585 “Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах”
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.10.2018 р. №1047 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами”
- Наказ по закладу від 09.11.2018 №307 “Про виявлення та реагування на випадки насильства”
- Наказ по закладу від 28.09.2021 №172 “Про організацію та проведення інформування працівників закладу про захист дітей від усіх форм насильства та жорстокого поводження”
- Наказ по закладу від 03.10.2022 №134 “Про організацію та проведення інформування працівників закладу про захист дітей від усіх форм насильства та жорстокого поводження”
- Наказ по закладу від 01.09.2021 №148 “Про виявлення та реагування на випадки насильства”
- Лист Міністерства освіти і науки України від 18.05.2018 №1/11-5480 “Методичні рекомендації щодо запобігання та протидію насильству” (PDF)
- Лист Міністерства освіти і науки України від 30.10.2018 р. №1/9-656 “Про перелік діагностичних методик щодо виявлення та протидії домашньому насильству відносно дітей”
- Лист Міністерства освіти і науки України від 26.08.2021 №1/9-423 “Про виконання вимог законодавства щодо захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі постраждали від жорстокого поводження”
Більше інформаційно-просвітницьких матеріалів
Соціальний педагог здійснює соціально-педагогічний патронаж.
Соціально-педагогічний патронаж у системі освіти сприяє взаємодії закладів освіти, сім’ї і суспільства у вихованні здобувачів освіти, їх адаптації до умов соціального середовища, забезпечує профілактику та запобігання булінгу (цькуванню), надання консультативної допомоги батькам, психологічного супроводу здобувачів освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування).
Сторінка оновлена 21.12.2021 р.